محمد رحمانیان

سایت شخصی چیست؟

سایت شخصی چیست

امروزه با توسعه ی شبکه های اجتماعی و نفوذ روز افزون آن ها در زندگی افراد تصور می شود که دیگر مثل گذشته نیازی به طراحی سایت شخصی نیست و می توان از شبکه های اجتماعی برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. البته این تصور نادرست است به دلیل این که شبکه های اجتماعی قالبی ثابت و بدون تغییر برای همه ی کاربران خود دارد ولی وب سایت شخصی به گونه ای است که می توان گرافیک و قالب آن را طبق نظر خود فرد و با توجه به سلایق و شخصیت او طراحی کرد.زیرا وب سایت های شخصی نشان دهنده ی فعالیت های هنری، اهداف سیاسی، دیدگاه ها، علایق شخصی و به طور کلی معرفی کننده ی فرد و ارائه ی سوابق او، آثار، آفرینش ها و علایق حرفه ای فرد است.به طور کلی وب سایت شخصی دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر انواع سایت مجزا می کند که البته باید توجه داشت که سایت های شخصی با توجه به کاربرد و هدفی که برای آن طراحی شده اند امکانات متفاوتی دیگر نیز دارند که ما در این جا به ویژگی های کلی وب سایت های شخصی اشاره می کنیم :

انعطاف پذیری

یکی از ویژگی هایی که در طراحی سایت شخصی در نظر گرفته می شود انعطاف پذیری است. طراحی وب سایت شخصی باید به گونه ای باشد که بتواند به خوبی به نیازهای کاربر پاسخ دهد.

هزینه ی کم تر وب سایت های شخصی

داشتن هزینه ی کم تر یکی دیگر از مواردی است که وب سایت شخصی را از وب سایت های دیگر همچون وب سایت های شرکتی و فروشگاهی مجزا می کند. البته داشتن هزینه ی کم وب سایت های شخصی به این معنا نیست که این وب سایت ها امکانات کمی دارند بلکه در کنار هزنیه ی کمی که وب سایت های شخصی دارند امکانات بسیار خوبی نیز ارائه می دهند.

واکنش گرا بودن وب سایت های شخصی

یکی دیگر از قابلیت های وب سایت های شخصی و به طور کلی تمام وب سایت ها، ریسپانسیو بودن وب سایت هاست. ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن یک وب سایت به این معناست که در هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد وب سایت به یک شکل نشان داده شود و قابلیت نمایش در هر صفحه و در هر ابعادی را داشته باشد. این قابلیت باعث می شود تا مخاطبان سایت در استفاده از سایت با استفاده از دستگاه های مختلف مشکلی نداشته باشند.

مدیریت آسان وب سایت های شخصی

یکی دیگر از ویژگی های وب سایت های شخصی مدیریت آسان آن ها نسبت به وب سایت های همچون وب سایت های فروشگاهی است ، که البته در عین حال این مدیریت ، مدیریتی کاربردی خواهد بود.

لازم به ذکر است در سیستم های مدیریت محتوایی همچون وردپرس این مدیریت شامل امکانات و فضای وسیعی می شود که ممکن است مدیر سایت هرگز از این امکانات برای سایت خود استفاده نکند.

سایت شخصی چیست
کاربردهای وب سایت شخصی:

رزومه آنلاین

با ایجاد یک وب سایت شخصی، معرفی کار و تخصص خود را حرفه‌ای انجام دهید. سوابق کاری و تحصیلی، تقدیرنامه‌ها و گواهی‌نامه‌ها و هر موضوعی که در آن حرفی برای گفتن دارید را در سایت شخصی‌‎تان درج کنید. یک سایت شخصی که دامنه آن نیز به نام شماست. این رزومه آنلاین و به‌روز، می‌تواند در هر جایی از دنیا موقعیت‌های شغلی متفاوتی برای شما ایجاد کند. بهترین روش برای راه اندازی یک وب سایت شخصی با سایت ساز می باشد که امروزه بسیار رونق پیدا کرده است.

پورتفولیو (Portfolio)

نویسندگان، افراد مشهور مانند بازیگران تئاتر و سینما، نقاشان، هنرمندان و… با داشتن یک وب سایت، علاوه بر ارائه بیوگرافی می‌توانند آثار خود را نیز در معرض دید همگان، قرار دهند. اطلاع از جدیدترین خبرها و اتفاقات در زندگی کاری و شخصی ایشان، علاوه بر افزایش شهرت یک نوع تبلیغ آنلاین نیز محسوب می‌شود.

وبلاگ شخصی

وب سایتی شخصی برای درج نظرات و عقاید، سفرنامه‌ها و تجربه‌هایی که در طول سفر و یا کار برای شما، پیش آمده است. وبلاگی با دامنه ثبت‌شده به نام صاحب سایت، از بهترین وب سایت های شخصی است که تصویر‌سازی خوبی از مالک آن، در ذهن کاربران ایجاد می‌کند. در یک وبلاگ می‌توانید امکان تبادل نظر با کاربران را نیز قرار دهید و در تعامل با آنها باشید. در این حین می‌توانید با بهره‌گیری از دانسته‌ها و تجربیات دیگران به سطح دانش خود نیز بیافزایید.

انتشار مقالات و ترجمه‌ها

از دیگر کاربردهای وب سایت‌های شخصی، ارائه مقالات و ترجمه‌ها است. مقالات علمی پژوهشی و ترجمه‌های تخصصی در زمینه کاری خود را در سایت شخصی و دسترس عموم قرار دهید. این روش علاوه بر افزایش بازدید سایت با کلمه‌های کلیدی مرتبط، معرف خوبی برای شما خواهد شد.

آموزش

یک سایت شخصی می‌تواند فضایی مناسب برای ارائه آموزش‌ در زمینه‌های متفاوت، به مخاطبان باشد. چنانچه در رشته‌هایی مانند نقاشی، آشپزی، موسیقی، طراحی سایت و… تخصص دارید با راه‌اندازی وب‌سایت شخصی با نام خود، می‌توانید مهارت‌هایتان را به دیگران نیز آموزش دهید.

پاسخ دهید