محمد رحمانیان

بهترین DNS های رایگان

بهترین DNS های رایگان

DNS مخفف Domain Name System و به معنی سیستم نام دامنه است. اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، DNS حکم دفترچه تلفن اینترنت را دارد. همانطور که شما برای دسترسی و ارتباط تلفنی با منزل آقای الف شماره تلفن را می گیرید؛ DNS هم برای دسترسی به یک دامنه خاص مثل www.takbaran.ir، آن را به IP تبدیل می کند.

خوشبختانه بسیاری از فرایندهای اینترنت به صورت خودکار انجام می شوند. مثل همین DNS. سرویس دهنده اینترنت شما(ISP) به صورت اتوماتیک، هر زمان از اینترنت استفاده می کنید، دسترسی شما به یک سرویس DNS را فراهم می کند. بنابراین هر URLی که وارد می کنید، DNS آدرس IP را پیدا می کند. اما این گزینه همیشه بهترین نیست.

با استفاده از DNS های عمومی رایگان، تغییر زیادی را خواهید دید. چرا که سرعت پاسخگویی مرورگر بیشتر بوده و مشکلات فنی کمتری را تجربه خواهید کرد. بعضی از این سرویس ها، دسترسی شما به سایت های فیشینگ یا سایت های آلوده را محدود کنند. برخی دیگر نیز این قابلیت را دارند که محتوای نامناسب برای کودکان رافیلتر کند.

OpenDNS

DNS سرویس اولیه: 208.67.222.222

DNS سرویس ثانویه: 208.67.220.220

OpenDNS از سال 2005 به کاربران اینترنت عرضه شد. این سایت متعلق به Cisco است و یکی از بزرگترین برندهای DNS در دنیاست و به صورت پیشفرض، سایت های فیشینگ مسدود شده اند. همچنین فیلتر اختیاری وب سایت را در دسترس شما قرار می دهد. خدمات رایگان شامل مواردی متنوع مثل

  • سرعت بالا
  • 100% آپ تایم
  • عدم دسترسی به سایت های فیشینگ به صورت پیشفرض
  • کنترل های والدین برای محدود کردن دسترسی کودکان به سایت هایی که محتوای نامناسب و نامتناسب دارند، به صورت اختیاری
  • پشتیبانی رایگان به صورت ایمیل

البته در صورت نیاز به امکانات بیشتر به ازای 20 دلار در سال دسترسی خواهید داشت.

Cloudflare

DNS اولیه: 1.1.1.1

DNS ثانویه: 1.0.0.1

Cloudflare را به راحتی باید در لیست بهترین DNS قرار داد. Cloudflare تمرکز بیشتری روی اصول(مواردی مثل بهبود کارایی و سرعت) دارد. طوریکه سایتی مثل DNSPerf، دی ان اس Cloudflare را سریع ترین سرویس DNS معرفی می کند. همچنین حفظ حریم خصوصی یکی دیگر از مزیت های Cloudflare است. از دیگر برتری ها عملکرد قابل ملاحظه، سطح بالای حریم خصوصی، تشکیل انجمن برای پشتیبانی و … است.

Google Public DNS

DNS اولیه: 8.8.8.8

DNS ثانویه: 8.8.4.4

گوگل ابزارهای تحت وب زیادی دارد. DNS هم از این قاعده مستثنا نیست. DNS گوگل یکی از مؤثرترین، سریع ترین جایگزین های مناسب برای سامانه نام دامنه ISP است. پس قرار دادن آن در لیست بهترین DNS 2019 تصمیم بجایی است. مهم ترین مزیت دی ان اس گوگل، حفظ حریم خصوصی و امنی است که برای همه کاربران ایجاد می کند. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که سایت های نقد و بررسی DNS اعتقاد دارند، سطح امنیت Cloudflare بالاتر است.

Comodo Secure DNS

DNS اولیه: 8.26.56.26

DNS ثانویه:8.20.247.20

Comodo Group گروهی قدرتمند است که به ارائه خدمات هاستینگ می پردازد. جای تعجب نیست که خدمات دی ان اس هم ارائه دهد. تمرکز این DNS روی ایمنی است. Comodo سایت های فیشینگ را مسدود میکند. حتی هنگام بازدید شما از سایت هایی با نرم افزارهای مخرب، جاسوسی و یا دامنه هایی پر از پاپ آپ و … به شما هشدار می دهد. البته اگر امکانات بیشتری بخواهید Dome Shield service جایگزین مناسبی از همین مجموعه است که جزو خدمات پولی قرار می گیرد.

Quad9

DNS اولیه: 9.9.9.9

DNS ثانویه: 49.112.112.112

Quad9 یکی از جدیدتری سرویس های DNS که خدمات اینرنت را با سریع ترین و آسان ترین حالت ممکن، در اختیارتان قرار می دهد. توانایی ویژه این DNS، در مسدود کردن دامنه های آلوده است. از لحاظ کیفی بحثی در مورد این DNS وجود ندارد. به طوریکه در رتبه بندی های جهانی نمره 7 از 10 را گرفته و پس از Cloudflare و OpenDNS و البته در جایگاهی بهتر از Comodo دارد.

Verisign DNS

DNS اولیه: 64.6.64.6

DNS ثانویه: 64.6.65.6

Verisign در سال 1995 تأسیس شد و خدمات مختلفی از جمله DNS ارائه کرده است. نکاتی که این DNS روی آن تأکید دارد ثبات، امنیت و حریم خصوصی است. در سایت Verisign آموزش های گوناگونی برای تنظیم این DNS روی سیستم هایی مثل Windows 7 و 10، Mac، Linux و تلفن همراه ارائه کرده. همچنین اگر بخواهید این بهترین DNS را روی روتر تنظیم کنید، آموزش آن را هم از سایت می توانید دریافت کنید.